10 грудня світова спільнота відзначає День прав людини (Human Rights Day), офіційно встановлений на Пленарних зборах Генеральної Асамблеї ООН в грудні 1950 року.

Дата 10 грудня була обрана на честь прийняття й проголошення Генеральною Асамблеєю ООН 10 грудня 1948 року Загальної декларації прав людини (Universal Declaration of Human Rights, UDHR) - епохального документа, в якому були проголошені невід'ємні права, притаманні кожній людині незалежно від її раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного або соціального походження, майнового, станового або іншого становища. У 2018 році відзначається 70-та річниця прийняття Декларації.

Цей Документ, прийнятий майже відразу ж після страшної Другої світової війни, яка зневажила всі можливі права, в тому числі і право на життя мільйонів людей. Загальна декларація прав людини  стала першим світовим документом, що сформулював положення про права людини. Декларація включає в себе широкий перелік політичних, громадянських, соціальних, культурних та економічних прав.

В Україні традиційно в цей День різними правозахисними, громадськими та освітніми організаціями проводяться заходи, спрямовані на просвітництво населення з питань прав людини та їх захисту, на роз'яснення суті права і діяльності правових інститутів.  

«Освіта в області прав людини - це значно більше, ніж просто урок в школі або тема дня; це процес ознайомлення людей з механізмами, які їм необхідні для того, щоб жити в умовах безпеки і з почуттям гідності. У цей Міжнародний день прав людини давайте докладемо спільних зусиль по формуванню і вихованню в майбутніх поколіннях культури прав людини, щодо сприяння торжеству свободи, зміцненню безпеки і миру в усіх країнах», - наголосив у своєму виступі Генеральний секретар ООН.

Наукова бібліотека ГНПУ ім. О. Довженка в рамках проведення загальноуніверситетського Тижня захисту прав людини також долучилась до відзначення Дня прав людини. Підготовлені тематичні документні виставки в читальних залах та на абонементах  такі як: «Права людини: сучасний вимір» (Наук. абон.),  «Твої права – твоя фортеця» (НЧЗ), «Мої права – моє життя» (ГЧЗ), «Право - мистецтво добра і справедливості» (Філ.1), з якими ознайомились студенти, викладачі та співробітники університету.