Науковий читальний зал запрошує читачів ознайомитись з відкритим переглядом літератури «Могутній геній французького Просвітництва»  з нагоди 305-ї річниці від дня народження Дені Дідро – французького письменника, драматурга, просвітителя, філософа-матеріаліста, засновника та редактора  «Енциклопедії, або Тлумачного словника наук, мистецтв й ремесел».

Пропонуємо звернути увагу на деякі книги, представлені на відкритому перегляді.

Наприклад, у книзі Длугач Т. Б. Дени Дидро / Т. Б. Длугач.- М.: Мысль, 1795. – 191 с. (Мыслители прошлого) подається короткий біографічний нарис  життя голови французьких енциклопедистів Дені Дідро та аналіз основних аспектів його філософії. Автор приділяє особливу увагу способу мислення Дідро – «методу парадокса», що дав Дідро можливість вийти за рамки метафізики XVIII ст.

Дидро Д. Сочинения : 2-х т. Т. 1 / Д. Дидро.- М.: Мысль, 1986.- 592 с. (Философское наследие). До першого тому збірки видатного представника французького матеріалізму XVIII ст. Д. Дідро увійшли його філософські твори 1745 – 1780 років, такі, як: «Філософські думки», «Алеї, або Прогулянка скептика», «Листи про сліпих для повчання зрячим» та інші.

Дидро Д. Сочинения : 2-х т. Т. 2 / Д. Дидро.- М.: Мысль, 1991.- 604с. (Философское наследие). Другий том творів Д. Дідро складається з таких робіт: «Продовження апології абата де Прада», «Роздуми з приводу книги пана Гельвеція «Про розум», «Племінник Рамо», «Жак-фаталіст та його Господар», а також історико-філософських статей з «Енциклопедії, або Тлумачного словника наук, мистецтв й ремесел».

Привертає увагу й «Збірка творів» Д. Дідро з серії «Французька література» видання «Academia» 1935 року (Дидро Д. Собрание сочинений / Д. Дидро.- Т. 2: Философия.- М.- Л.: Academia, 1935.- 584 с. (Французская литература)), у якій, зокрема, представлений твір «Елементи фізіології» з гравюрами з «Енциклопедії» Дідро 1762 року, а також  Дидро Д. Собрание сочинений / Д. Дидро.- Т. 7: Статьи из «Энциклопедии».- М.- Л.: Academia, 1939.- 416 с. (Французская литература) з ілюстраціями до статей «Сталь», «Землеробство» й «Бавовна», що є репродукціями з гравюр з «Recucil de planches sur les sciences et les arts…», Paris,1762, та фотознімком пам’ятника Д. Дідро та «Енциклопедії» в Пантеоні роботи А. Терруара.

Окрім представленої літератури, рекомендуємо ознайомитися з основними фактами життєвого шляху автора вищевказаних творів.

Дені Дідро народився 5 жовтня 1713 року в французькому  містечку Лангр.

Його батько, простий ремісник, готував Дені до життя та кар'єри священика, тому з 1723 по 1728 роки він здобував освіту в місцевому єзуїтському коледжі. У 1726 році він став абатом, відрізнявся релігійністю, вів аскетичний спосіб життя.

У 1728 або 1729 році, щоб закінчити навчання, Дідро приїхав до Парижа, де, за різними версіями, навчався або у янсеністському коледжі д'Аркур, або   єзуїтському коледжі Людовика Великого. Але існує думка про те, що він навчався одразу у двох коледжах, в наслідок агресивного протистояння двох релігійних течій Дідро розчарувався в обраному шляху. Тому, під впливом деяких просвітницьких ідей, він категорично відмовився виконувати волю батька. І той  позбавив сина матеріальної підтримки.  Дені доводилося  жити на випадкові заробітки, проте, він поповнював свої знання.

У 1732 році  Дідро закінчив факультет мистецтв Паризького університету, отримав ступінь магістра, але, замість того, щоб йти працювати у відповідності зі спеціальністю, зробив вибір на користь вільного життя і вільних занять.

Протягом 1743-1748 рр. з'явилися перші філософські роботи Дідро («Філософські думки» (1746), «Алеї, або Прогулянка скептика» (1747), «Нескромні скарби» (1748), «Листи про сліпих для повчання зрячим» (1749)). За останню роботу Дідро на кілька місяців заарештували.

У 50-тих роках побачили світ п'єси «Побічний син або Випробування чесноти» (1757) та «Батько сімейства», повість «Черниця» (1760), роман - діалог «Племінник Рамо» (1762-1779), роман «Жак фаталіст і його Господар» (1773).

Ці повісті та романи свідчать про новий художній підхід, прагнення розповісти про життя звичайних людей, вірність гуманістичним ідеалам. Вони були написані в реалістичній, зрозумілій, позбавленій  словесної вишуканості, манері.

Славу Дені Дідро здобув своєю багаторічною та наполегливою працею над «Енциклопедією, або Тлумачним  словником наук, мистецтв і ремесел» (1751-1780), що систематизувала наукові постулати того часу й стала потужним просвітницьким інструментом, своєрідним маніфестом французького Просвітництва.

Початковий задум видавця А.Ф. Ле Бретона, припускав адаптацію вже існуючої англійської енциклопедії. Однак він був трансформований у випуск самостійного видання, очолювати яке було довірено Дідро. Чверть століття Д. Дідро керував підготовкою 28 томів енциклопедії, сам написав близько 6 тисяч статей, співпрацював з Вольтером, Руссо, Гольбахом, Монтеск'є та  з визнаними фахівцями різних наук і мистецтв. Видання «Енциклопедії» супроводжувалося різноманітними труднощами, але Дені Дідро вдалося вберегти своє дітище від закриття.