У книзі досліджено одну із найвпливовіших політичних ідеологій ХХ століття — комунізм, від його зародження у працях Маркса й Енгельса — до часу, коли найбільша комуністична держава СССР припинила існувати. Докладно і жваво автор розповідає про ключових особистостей та найважливіші події в історії комунізму, який колись набув світових масштабів і суттєво змінив плин історії.

Між двома світовими війнами існувала лише одна комуністична держава: СССР. Наприкінці 1930-х меншість ворожих країн були ліберальними демократіями, навіть у Європі. То був час авторитаризму. На інших континентах теж не було багато демократичних держав. Африкою співволоділи європейські імперії, більшість країн в Азії та Південній Америці перебували під чужоземним пануванням. То були також роки економічної немочі та намагань ринкової економіки подолати Велику депресію 1929 року. Природно, що іноземці ставили собі запитання: а чи не варто іншим країнам чогось повчитися в Совєтського Союзу з його промисловим зростанням, освітнім прогресом та цілковитою працевлаштованістю населення?

Чому світлі надії марксизму виявилися примарними? Це питання було одвічно конроверсійним.

Ідеологічний диспут був генетично притаманний марксизмові.


ПРО АВТОРА:

Роберт Сервіс - Robert John Service (нар. 1947) — британський історик, професор, автор багатьох праць з історії СССР, вивчає період від часів Жовтневої революції до смерті Сталіна. Викладає історію Росії в Оксфордському університеті. Написав біографічні розвідки про Леніна (2000), Сталіна (2004), Троцького (2009).