Роман про комунізм "Червоний виклик" назвали книгою року в Україні

Роман про комунізм  Червоний виклик  назвали книгою року в Україні

Фото: m.day.kiev.ua
Станіслав Кульчицький отримав нагороду за найкращу книгу 2014
 
Найкращою книгою XVI Всеукраїнського рейтингу "Книга року 2014" був визнаний "Червоний виклик. Історія комунізму в Україні від його народження до загибелі" - тритомна робота історика Станіслава Кульчицького. 

 

      

книга 1                             книга 2                            книга 3

Книга професора Станіслава Кульчицького досліджує витоки та постання комуністичної доктрини в Європі та Росії ХІХ ст., природу радянської влади в СРСР, а також соціально-економічні й суспільно-політичні процеси в Україні у ХХ ст. Автор встановлює зовнішні та внутрішні причини трансформації демократичної революції в комуністичну, аналізує природу національної радянської державності, вивчає здобутки й провали першого комуністичного штурму, замаскованого більшовиками під концепт «воєнного комунізму», а також подає цікаву інтерпретацію причинно-наслідкових зв’язків у подіях, пов’язаних із запровадженням непу.

Центральне місце в книзі відведене другому комуністичному штурму 1929–1938 рр., який призвів до кардинальних зрушень у соціальній структурі та економічному базисі українського суспільства й супроводжувався жахливими репресіями, спрямованими на придушення національно-визвольного руху й опору комуністичним перетворенням. Як підкреслює автор, ці перетворення зупинилися на півдорозі внаслідок об’єктивної неможливості втілити ідею ленінської держави-комуни в реальне життя. Але навіть утіленого було досить, щоб поставити Україну разом з усім «соціалістичним табором» поза рамками світового цивілізаційного процесу.

Завершальні розділи книги містять аналіз кризи командної економіки, нездатної протистояти викликам постіндустріальної революції. Політика «перебудови», якою в Кремлі сподівалися призупинити кризу радянського ладу, призвела до результатів, протилежних очікуваним. Після розпаду Радянського Союзу Україна отримала другий у XX ст. шанс на здобуття реальної незалежності. Однак питання про те, як розпорядитися цим шансом, залишається актуальним і в наші дні.

Коментарі:

– Станіславу Кульчицькому вдалося напрочуд фундаментально розкрити тему історії комунізму в Україні, зважаючи саме на місцеву специфіку, – розповідає директор видавництва «Темпора» Юлія ОЛІЙНИК. – Він – людина високої ерудиції й з цією темою працює вже давно, видав не одну книжку, друкувався зокрема і в газеті «День». Досліджень у цьому напрямку багато, але такої аргументованої, фахової, детальної й системно викладеної анатомії комунізму в Україні досі не було.

На мою думку, дослідження історії комунізму в Україні не може обмежуватися 1917-91 роками. Адже йдеться також про причини, які призвели до його появи і про наслідки цієї епохи для країни. Навряд чи ми вже позбулися тих деформацій в суспільстві, свідомості людей та економіці, що призвели до появи цього тоталітарного режиму. Вважаю, що й сьогодні ми значною мірою ще не відійшли від комуністичної тоталітарної моделі – у нас досі немає ні захисту приватної власності, ні верховенства права. Все це потенційно уможливлює повернення тоталітарного суспільства у тій чи іншій «упаковці» (необов’язково у комуністичній, але й, наприклад, в олігархічній). Оскільки Станіслав Кульчицький у своїй книзі розповідає саме про суть цієї доктрини, а не про її зовнішні атрибути й подієву історію, вона буде корисною для тих, хто хоче зрозуміти, що відбувається в Україні сьогодні.